Stevia – tudi sladko je lahko zdravo
Naravno zdravilno zelišče stevia je zelo iskano zaradi svoje zdravilnosti ter sladkega okusa. Posušeni listi so 40x slajši od sladkorja, izvlečki, ki vsebujejo steviol glikozid pa celo do 400x. Ne vsebuje kalorij ter ogljikovih hidratov. Najdemo jo v Južni Ameriki, v Izraelu, Avstraliji, Južni Koreji ter na Kitajskem, Japonskem in Tajskem.
V nekaterih državah je stevia dostopna kot sladilo že desetletja oz. stoletja, v Evropski uniji pa je njena uporaba dovoljena šele od leta 2011. Kljub izjemno sladkemu okusu naravnih spojin glikozidov, ki jih vsebuje, ne povzroča kariesa, ne dviguje sladkorja v krvi in ne prispeva k debelosti.
Lahko jo uporabljajo diabetiki in je v vseh pogledih neškodljiva organizmu. Po najnovejših raziskavah ugotavljajo, da stevija pomaga pri uravnavanju čezmerne telesne teže, znižuje raven sladkorja v krvi in ne vpliva na inzulin, krepi organizem ter imunski sistem, preprečuje nastanek kariesa, uravnava prebavo in pomaga pri zaraščanju ran.
Vendar pozor, ne smemo verjeti, da je vse kar vsebuje stevio tudi zdravo. Povsem mogoče je, da mnogi proizvajalci dodajajo tudi druga cenejša sladila, na račun stevie bodo pa oglaševali proizvode kot zdrave. Ciklamat, saharin ali aspartam so samo nekatera izmed umetnih sladil, ki jih uporabljajo najrazličnejši prozivajalci in raziskave kažejo, da kot nadomestki za beli sladkor ne prispevajo k zmanjševanju telesne teže, govorijo tudi o vsebnostni kemikalij, sumijo celo, da poleg številnih kroničnih bolezni tudi povzročajo raka. Bolonjski center za raziskovanje raka Cesare Maltoni je leta 2005 obdolžil aspartam za vrsto različnih karcinomov, raziskujejo pa sume, da izziva depresijo, vrtoglavico, napade epilepsije ter vpliva na razvoj multiple skleroze in Alzheimerjeve bolezni.